Bernese News 10th March 2019



KENNEL CLUB JOURNAL
A few items of specific interest to Bernese folk

Confirmed Championship Show Appointments

2019 Northern BMD Club - Liz Dunhill
2019 SKC (May) - Agnes Wilson (Ursine)
2019 Working & Pastoral Breeds of Scotland - Trish Goodyear (Harvestbank)
2020 SKC (May) - Gary Lewthwaite (Garthwaite)
2020 Bournemouth - Jeff Luscott

2019 STUD BOOK BANDS; BMD are Band C = CC, Reserve CC, JW and !st & 2nd Open Class or 1st Limit Class.

MARCH 2019 KC JOURNAL

Fines
Northern Bernese Mountain Dog Club - 07 April 2019 - fined £100 - Breach of Regulation F(1)24.d(1) (Late submission of Judges Nominations).

Confirmed Championship Show Appointments

2019 Richmond - Miss M A E Persson (Sweden) (approved for the first time)
2020 Paignton - Julie Wakeland (Bramikdel)

******

CRUFTS 2019

Photos of the CC, Reserve CC and Best Veteran winners (below) courtesy of Helen Davenport Willis and the photo of Best Puppy is courtesy of Valerie Hughes.  Much appreciated ladies!

All roads led to the NEC on Friday for Bernese exhibitors this annual extravaganza. This year there were 203 entries with 29 absentees across 20 classes (there were no entries in Minor Puppy Dog) for all-rounder judge Hedd Richards, well known for his (and wife Del's) Sheridel Newfoundlands.

For comparison at Crufts 2018 there were 222 entries with 50 absentees for breed specialist judge Angela Haden (Cotshill)

The Mail online published a new story with photos of some of the dogs arriving at the show including a photo of Julie Baldwin with a quartet of Bernese although the name of the breed eluded the reporter who simply described them as "beautiful white, brown and black dogs"!

The article can be viewed here;



Winning the Open Dog class, his 51st CC plus Best of Breed was Carole Hartley-Mair & Gary Dybdall's 4 year old Ch Meadowpark High Class. A son of Ch Meadowpark Vertigo JW x Meadowpark Northern Blend, 'Milo' went on to take Working Group 2 judged by Finnish judge Elina Haapaniemi. The TV coverage of the Group judging gave viewers at home the opportunity to watch a short clip of each of the dogs being evaluated and despite being at the end of a very long day 'Milo' was showing NO signs of being tired, he was on his toes, full of energy and character and it was great to see this crowd-pleaser exuding confidence and such enjoyment; his happiness and ring presence was undeniable.



The judging of the Working Group can be viewed in it's entirety on YouTube here;

 


Milo also sired both the homebred Puppy Dog and Puppy Bitch class winners with Best Puppy (photo above) going to Carole and Gary's 11 month old Meadowpark Talk About Class who is out of Ch Meadowpark Just A Dream. I believe it was Gary's birthday on Friday too so lots of reasons for celebration at Meadowpark!



The Reserve Dog CC (photo above) went to 2nd place in Open Dog, Erikas Piskunovas' Genesis Rojaus Bernas (ATC Ltu). 2 years old, this homebred dog resides in Lithuania and is sired by Kronblommas Yam-Yam x Carrera Rojaus Bernas.


The Bitch CC was awarded to the Open Bitch class winner, Natalia Gracheva's Illisia Z Krainy Zeusa (ATC Pol) (photo above courtesy of Julie ann Wright) who was bred by Olga Wisniewska in Poland but resides in Russia. Rising 5 years old she is sired by Milbu Bold As Bear x Dewmist Dandridge Szczesliwy Slon.



The winner of Post Graduate Bitch (photo above) plus the Reserve Bitch CC was Mattia Fasso's Miami Del Sacro Fiume (ATC Ita). Homebred and rising 3 years old, she is a daughter of Ch Constantino Del Sacro Fiume x Larah Van't Pachthof.

 

Best Veteran (photo above) went to Marieke De Wolde's NL, VDH, SSV, Lux, Croa, INT CH, Bel, Aus, Swiss, DK Georgeous Mc-Gregor Vom Rummelsbach (ATC Deu). 7 1/2 years old and bred in Germany by Jurgen Mogge, he is sired by Famous Benn Van De Buut Vrijhoeve NJK x Multi Ch Marroussia Esprit. Congratulations.

Authority to Compete (ATC)
In order for dogs residing overseas to compete at dog shows in the UK (and at Crufts) the dog must be already registered with the Kennel Club or must have obtained an Authority to Compete (ATC) number from the Kennel Club for each dog which will be valid for the life of the dog. The ATC number must be used on all entry forms and will include a reference to the dog's country of origin.

 

I've included the ATC country of origin reference (for example ATC Bel = Belgium) to enable readers to identify which dogs placed in the classes reside overseas but the country of origin is NOT necessarily the country of residence of that exhibit.

CRUFTS 2019 CLASS RESULTS

Veteran Dog (6 entries, 2 absentees)
1st De Wolde's NL, VDH, SSV, Lux, Croa, INT CH, Bel, Aus, Swiss, DK Georgeous Mc-Gregor Vom Rummelsbach (ATC Deu)
2nd Carty's Floskirk Berneray
3rd Giffney's Ir Ch, VCH Doremis Lolvo Kid (Imp Swe)

Res Barratt's Chippis Diamond Geezer

Puppy Dog (4)
1st Hartley-Mair & Dybdall's Meadowpark Talk About Class
2nd Miles'Jaybiem Modus Operandi
3rd McPherson's Elnside Mad Max

Res MacDonald's Elnside Captain Fantastic

Junior Dog (11, 3)
1st Bridges' Kernow Troublue
2nd Maguire's Ridgewater Evergreen Reuben (ATC IKC)
3rd McPherson's Elnside Mad Max
Res Allan's Westmains Kool And Kalm

VHC Cockburn's Kernow Rock Legend

Yearling Dog (11, 2)
1st Murphy's Maroussia Wish You Were Here At Kinelarty (Imp Fin)
2nd Cooke & Stevens' Tickbern Vagabond
3rd Reynolds & Pawlyszyn's You're Good But I Am Better Berno Vega TAF (Imp Ltu)
Res Benson's ICH Bernervalley Yogi Bear

VHC Kopecka's Sheldon Codeli Girls JW (ATC Cze)

Post Graduate Dog (17, 4)
1st Bridges' Kernow Troubadour JW
2nd King & Green's Joseph Von Durrbachler Wald At Arvella JW (Imp Nld)
3rd Galen-Bisping's Kernow Something Buzzy At Celticberns
Res Miles & Ishaque's Jaybiem Stan Innovation JW

VHC Otero Rodriguez & Otero Scutt's Homer De Llobu Astur (Imp Esp)

Mid Limit Dog (9)
1st Delrue-Vandewalle's Hamilton De Llobu Astur (ATC Esp)
2nd Jefferson's Shirdees Fast And Furious
3rd King & Bramble's Shirdees Leathal Weapon
Res Gurney's Monalou Just CallMe Oleg

VHC Akehurst's Jesterbrock Alpine Storm

Limit Dog (13, 2)
1st Vaychkus & Vaickus' Flintas Kalnu Suo ShCM Imp Lt)
2nd Delrue-Vandewalle's Picasso Van't Stokerybos (ATC Bel)
3rd Westlake's Apriori Uill Smith For Jesterbrock (Imp Rus)
Res King's Elnside The Grandmaster ShCM

VHC Wort's Bernfawr In Demand At Glorybern

Open Dog (19, 1)
1st Hartley-Mair & Dybdall's Ch Meadowpark High Class
2nd Piskuinovas' Genesis Rojaus Bernas (ATC Ltu)
3rd Heksher Olsen's Nord Ch,DK Ch, SEU Ch, Nou Ch Kaimon Gerheil Earth Wind And Fire JW DKJW17, HKJW17, DKJUCH (ATC Est)
Res Mauro's Multi Ch Starry Town Indimenticabile George Best (ATC Ita)

VHC Bel,Lux Ch Prince Marco Van't Stokerybos (ATC Bel)

Good Citizen Dog Scheme - Dog (8, 1)
1st Akehurst's Jesterbrock Alpine Storm
2nd Otero Rodriguez & Otero Scutt's Homer De Llobu Astur (Imp Esp)
3rd Ellis' Kernow Azir At Fitzford
Res Barratt's Chippis Diamond Geezer

VHC New's Meadowpark Just Dreamy

Veteran Bitch (8)
1st Jeffires' Esslinbern Fenix Fire Lily
2nd Gurney's Ch Monalou Fanny Craddock JW
3rd Richards' Ch Tickbern Naughty But Nice Von Richenbern
Res McCormick's Ch Monalou Artic Queen

VHC Rothery's Glamrock Future Legend

Minor Puppy Bitch (3)
1st King & Green's Olivia Vom Durrbachler Wald At Arvella (Imp Nld)
2nd Best's Tia Mkira Abjess

3rd Beet's Tamarbern Dreaming Spires Of Wilobazmajic

Puppy Bitch (9)
1st Hartley-Mair & Dybdall's Meadowpark Voulez Vous
2nd Miles' Jaybiem Alia Iacta Est
3rd Galen-Bisping's Jaybiem Magnolia At Celtic Berns
Res Williams' Tinland Pink Sapphire

VHC Best's Tia Mkira Abjess

Junior Bitch (11)
1st Willman's Goldbear's Faith Hill (ATC Fin)
2nd DeClerck's Quicky De Zandvijver (ATC Bel)
3rd Price's Silvretta Alpine Angel
Res O'Callaghan's Bernsego Ku-U-I-Po

VHC Williams' Tinland Pink Sapphire

Yearling Bitch (11)
1st Solis Ortega's Multi Ch Happy To Arennas Cumbres Andinas JW Multi JCH (ATC Chile)
2nd Worrall's Jesterbrock Dragonstone
3rd DeClerck's Quicky De Zandvijver (ATC Bel)
Res Goodyear's Harvestbank Indian Summer

VHC Marsden & Robertson's Tickbern Valencia At Trudaleaze

Post Graduate Bitch (15, 7)
1st Fasso's Miami Del Sacro Fiume (ATC Ita)
2nd Gurney's Monalou Cara Mia
3rd Westlake's Jesterbrock Lovestruck
Res Green's Waldershelf Much Luv Martha

VHC O'Callaghan's La Bamba Z Krainy Zeusa CJW'17

Mid Limit Bitch (8, 1)
1st King & Bramble's Shirdees Miss Congeniality
2nd Bridges' Kernow All My Loving
3rd Stannard's Kohbern Ballantynes Bett
Res Spencer's Padiky Starr Studded Skye JW

VHC McCormick's Monalou Star Princess

Limit Bitch (12, 1)
1st Miles' Jaybiem My My My
2nd Baldwin's Fortonpark Lilly's Delight
3rd Delrue-Vandewalle's Pia Van't Stokerybos (ATC Bel)
Res Green's Bernerdalens Quest For Fame At Waldershelf (Imp Swe)

VHC Vaychkus & Vaickus' Blue Aira Bernenskie Ranczo JW ShCM (Imp Pol)

Open Bitch (21, 3)
1st Gracheva's Illisia Z Krainy Zeusa (ATC Pol)
2nd Miles' Ch Jaybiem Burli Shassi JW
3rd Mauro's Ita Ch Starry Town Madame Butterfly (ATC Ita)
Res Benson's Ir Ch Bernervalley Summer Dream

VHC Baldwin's Ch Fortonpark Chasing Dreams

Good Citizen Dog Scheme - Bitch (7, 2)
1st Marsden & Robertson's Trudaleaze Majik Potion
2nd Spencer's Waldershelf Ethel's Way At Padiky JW ShCM
3rd Best's Tia Mkira Abjess
Res Stelmach & Davis' Chippis She's A Diamond
VHC Thompson's Trudaleaze She's Gorjus At Brierbern
Judge - Hedd Richards (Sheridel)  

 

 

Jude Simonds  

bernerinfo@aol.com









Add Bernese News to your Favourites and be sure to visit again soon :-)
Community Web Kit provided free by BT