Bernese News 25th May 2016



The June 2016 edition of the Kennel Club Journal has been published and contains a few
items of particular interest to Bernese folk.

Confirmed Championship Show appointments

2016 Richmond - Albert Wight
2017 Manchester - Mr KJ Jarvinen  (First time awarding CCs in Bernese)
2017 WELKS - Amanda Hearne (Snoanda)
2017 City of Birmingham - Ben Reynolds-Frost
2017 South Wales - Margaret Wildman  (First time awarding CCs in Bernese) 


Judges Development Programme Breed Credit Results (Bernese Mountain Dog)

Philip J Greenaway
Pamela Blay
Rodney Oldham
Margaret Wildman


Junior Warrant Certificate issued

Shirdees Joe Dimaggio At Bramikdel
Sire; Ch Jaybiem Utwo JW ShCM
Dam; Shirdees Chevrolet
Owners; Mark and Julie Wakeland


******

The Central Bernese Mountain Dog  Club Open Show took place on Sunday at Overseal
and the judge was breed specialist Emily Green (Waldershelf) who had attracted 57 exhibits
giving 59 entries with 33 absentees resulting in 22 exhibits competing on the day. 

Janet Riseborough very kindly sent me a marked catalogue (thank you Janet - very much
appreciated!)

All photographs by courtesy of Donna Whincup - many thanks Donna!


Above - Best in Show, Reserve Best in Show, Best Puppy and Best Veteran winners


Above - Best Dog, Reserve Best Dog, Best Puppy Dog and Best Veteran Dog winners


Above - Best Bitch and Reserve Best Bitch/Best Puppy Bitch winners


Above - Best Dog & Best in Show winner

Best Dog and Best in Show was awarded to Jackie Green's Candian import Alpenspirit Pure
Pleasure For Arvella. Rising 3 1/2 years old he was bred by Mylene Turbide and sired by
Am Ch Alpenspirit Remember Me x Alpenspirit Grey's Anatomy. 

Best Bitch & Reserve Best in Show winner  

Best Bitch went to Di and Like Atherton's homebred, newly crowned Ch Athersbern Peronelle
Blush. She is 4 years old and a daughter of Ch Monalou Dutch Courage x Athersbern Affinity.  


Above - Best Puppy & Reserve Best Bitch winner

Best Puppy was won by Vaychkus & Vaickus' 11 month old Polish import Blue Aira Bernenskie
Ranczo (Mountain Crystal Diamond Extra River x ZZ Top Bernenskie Laki).


Above - Best Veteran winner

Heather Radburn's 8 year old Elnside Little Dreams won Best Veteran. She was bred by Helen 
McAulay and has the same sire as the Best Bitch x Kernow Oh Bedazzled.  Congratulations.

Class results

Minor Puppy Dog  (2 entries, 1 absentee)
1st Wright's Arvella Mark of Respect For Roesilbern Best Dog Puppy

Puppy Dog  No entries

Junior Dog (4, 1)

1st Barsby & Bonham's Halesbern Naughty But Nice
2nd Wakeland's Shirdees Joe Dimaggio At Bramikdel
3rd Mead's Deberni Lucky

Yearling Dog (1)

1st Barsby & Bonham's Halesbern Naughty But Nice

Post Graduate Dog  (2)
1st Vaychkus & Vaickus' Flintas Kalnu Suo (Imp Lat)
2nd Miles' Orlando Bloom At Jaybiem JW

Limit Dog  (7, 5)
1st Green's Alpenspirit Pure Pleasure For Arvella (Imp Can) Best Dog & Best in Show
2nd Wright's Materabern Good Friday
3rd Avery's Lujento Morse

Open Dog  (4, 3)
1st Jefferson's Meadowpark Boysown Reserve Best Dog

Veteran Dog  (2, 1)
1st Ch Jaybiem Utwo JW ShCM Best Veteran Dog

Minor Puppy Bitch  (2, 2)

Puppy Bitch  (2)

1st Vaychkus & Vaickus' Blue Aira Bernenskie Ranczo (Imp Pol) Best Puppy in Show
2nd Watson's Staubach Quiana At Stepdashar

Junior Bitch  (3, 2)
1st Granger'sShirdees Harlow Jean At Shadybower

Yearling Bitch  (7, 4)
1st Granger's Shirdees Harlow Jean At Shadybower
2nd King's Ecalpharas Moonshine Over Leapingwell
3rd Jeffries' Esslinbern Binda Hip Hop

Post Graduate Bitch  (3, 1)
1st Granger'sShirdees Harlow Jean At Shadybower
2nd Hundley's Bernfawr Imagination At Calizley

Limit Bitch  (9, 7)
1st Vaychkus & Vaickus' Blue Aira Bernenskie Ranczo (Imp Pol) Reserve Best Bitch
2nd Jeffires' Esslinbern Fenix Fire Lily

Open Bitch  (5, 2)
1st Atherton's Ch Athersbern Peronelle Blush Best Bitch & Reserve Best in Show
2nd Griffiths, Orme & Slade's Jaybiem Voo Doo At Potterspride JW

Veteran Bitch  (6, 5)
1st Radburn's Elnside Little Dreams Best Veteran Bitch & Best Veteran in Show

Special Champion Award Class (6, 4) judged by Julie-Ann Wright

1st Atherton's Ch Athersbern Peronelle Blush
2nd Wakeland's Ch Collansues Buildin Bridges At Bramikdel JW

 



Jude Simonds   
bernerinfo@aol.com











  





Add Bernese News to your Favourites and be sure to visit again soon :-)
Community Web Kit provided free by BT